• Holenderska firma Kaal Masten wyprodukowała uliczne lampy oświetleniowe o nazwie ?Spirit?, które zasilane są energią słoneczną. Słupy tych latarni pokryte są panelami fotowoltaicznymi, które w dzień produkują energię elektryczną gromadzoną w bateriach akumulatorów wystarczającą do zasilania energooszczędnych lamp LED przez całą noc.
  • Narodowy stadion w Kaohsiung na Taiwanie pokryty jest ogniwami fotowoltaicznymi w liczbie 8844 szt. Może generować 1,14 gigawatogodziny energii elektrycznej rocznie, zapewniając  pokrycie 80% zapotrzebowania dzielnicy w której go zbudowano.
  • Firma Cree, Inc. uzyskała rekordową wydajność LEDowego źródła światła białego 303 lumeny z wata mocy elektrycznej. Rekord osiągnięto w temperaturze pokojowej, przy temperaturze barwowej 5150 K i prądzie 350 mA.
  • Meksykańskie miasto La Paz posiada elektrownię słoneczną o nazwie Aura Solar I o mocy 39 MW, natomiast na ukończeniu są prace nad instalacją drugiej, farmy Groupotec o mocy 30 MW, dzięki czemu już wkrótce miasto może być całkowicie zasilane energią z OZE.
  • Naukowcy poinformowali w ?Proceedings of the National Academy of Sciences? o stworzeniu prototypowego bionicznego liścia, który za pomocą katalizatora i energii słonecznej rozbija wodę na tlen i wodór, po czym bakterie wytwarzają z wodoru i CO2 paliwo- izopropanol.
  • Na pierwszym miejscu listy top 500, obejmującej najszybsze superkomputery na  świecie w dalszym ciągu znajduje się chiński superkomputer Tianhe-2 (Droga Mleczna 2), który w testach LINPACK osiągnął moc obliczeniową 33,86 PFLOPS.
Opracował na podstawie wiadomości z prasy i internetu

Romuald Lasota