• 24 kwietnia 2015 roku oddano do użytku stację 400 kV Łomża, umożliwiającą przesył energii elektrycznej nową linią 400kV Ostrołęka ? Narew długości 118 km. Po dopięciu do niej w bieżącym roku linii 400kV Łomża- Ełk będzie elementem współfinansowanego przez Unię Europejską mostu energetycznego Polska ?Litwa. Jest to stacja bezobsługowa, sterowana i nadzorowana z centrum w Warszawie.

  • Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży i Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej dr inż. Jacek Cichosz został prezesem Spółki PGE EJ 1 sp. z o.o. Jest to spółka celowa, która odpowiedzialna jest za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MWe.
  • W Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku zbudowano unikatowe w skali światowej źródło plazmy IBIS II, otwierające drogę do nowych zastosowań w nauce i przemyśle. Nowo wybudowane źródło plazmy, działo IBIS II, to zmodyfikowana i unowocześniona wersja oryginalnej, chronionej patentami konstrukcji opracowanej przez pracowników instytutów w Świerku. To efekt pracy fizyków i inżynierów Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), zrealizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego Ośrodka w Świerku w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie jonizujące”.
  • Jak podali naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Naukowego wszystkie dane jakie dotychczas wytworzyła ludzkość szacowane na 2,8 zettabajta (2,8×1021) można byłoby zapisać w 6 gramach łańcuchów DNA. Jest to jednak struktura nietrwała. Technologia opracowana przez Szwajcarów pozwoliła na przetrzymanie danych w łańcuchach DNA kilka tygodni w temperaturze 60o C. Zdaniem uczonych, należałoby wykorzystywać temperatury poniżej zera.
  • Samolot Solar Impulse 2 zasilany wyłącznie energią słoneczną wystartował w marcu w podróż dookoła świata. Pierwszy etap wyprawy rozpoczął się od startu w Abu Dabi i zakończył lądowaniem w stolicy Omanu Muscat.
  • Inżynierowie Ajay Nahata i Andrew Paulsen z Uniwersytetu w Utah skonstruowali filtry pozwalające na separację różnych częstotliwości w pasmach terahercowych, co zdaniem ekspertów może nawet tysiąckrotnie zwiększyć szybkość przesyłu danych w internetowych sieciach bezprzewodowych.

Opracował na podstawie wiadomości z prasy i internetu

Romuald Lasota