• W Gdańsku trwają prace przy budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Nowa linia kolejowa o długości 18 km umożliwiająca dostęp z Gdańska i Gdyni do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku  została wyposażona w przystanki zintegrowane z komunikacją autobusową i tramwajową. Będzie ona najnowocześniejszą linią kolejową w Polsce, wyposażoną w systemy sterowania i monitorowania ruchu pociągów ,systemy bezpieczeństwa i informacji oraz najnowocześniejsze systemy telematyczne  zgodne z systemami przyjętymi w Unii Europejskiej. Oddanie do użytku przewidywane jest we wrześniu bieżącego roku.
  • W ciągu ostatniego roku nastąpił gwałtowny rozwój bezzałogowych statków latających (UAV,dron) Oprócz zastosowań komercyjnych w wojsku, policji, straży pożarnej, straży leśnej znajdują również zastosowania cywilne ? do filmowania widowisk artystycznych, zawodów sportowych, obszarów przyrodniczych. Powstanie wielowirnikowców (kwadrokopterów, heksakopterów itp.) wyposażonych w rozbudowane układy elektroniczne i środki łączności umożliwiło praktyczne opanowanie ich pilotażu w ciągu kilku godzin wszystkim chętnym. Na rynku istnieje olbrzymia ilość dostępnych urządzeń o różnym stopniu wyposażenia, własnościach i wielkości w cenach od kilkuset do wielu tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać o istniejących przepisach  i odpowiedzialności związanej z ich użytkowaniem.
  • Na rynek wchodzi nowy standard ? USB Type-C. Jest to łącze odwracalne, umożliwia transmisję danych, zasilanie urządzeń, ładowanie akumulatorów oraz przekazywanie obrazu na zewnętrzne wyświetlacze.
  • Firma Carnegie Wave Energy stworzyła kolejną generację wielkich boi CETO 5, pozyskujących energię z fal oceanicznych. Maksymalna osiągalna moc wynosi 240 kW, ale już są w opracowaniu boje CETO 6 o mocy 1 MW. Zainteresowani są nimi Australijczycy, ponieważ między Australią i Antarktydą rozciąga się strefa? ryczących czterdziestek?, czyli wielkich fal oceanicznych formujących się między 400 i 500 szerokości geograficznej południowej.
  • Badacze z Uniwersytetu Stanforda opracowali nowy typ baterii aluminiowo-jonowych, których całkowite ładowanie trwa 1 minutę.
  • Firma Google zapowiedziała wprowadzenie na rynek Asusa Chromebita- urządzenia nie większego niż zapalniczka, które podłączone do dowolnego zewnętrznego ekranu tworzy pełnowartościowy komputer.
  • Na początku kwietnia tego roku Audi SQ5 bez kierowcy, wypełnione za to czujnikami i systemami autonomicznej jazdy ukończyło wyprawę przez całe Stany Zjednoczone z San Francisco do Nowego Jorku. Być może ten wyczyn stanie się jednym z najważniejszych momentów historii motoryzacji.

Opracował na podstawie wiadomości z prasy i Internetu: Romuald Lasota.