• Most energetyczny Polska ? Litwa, w którego skład wchodzi również stacja systemowa 400 kV Łomża i linie napowietrzne 400 kV Ostrołęka ? Łomża ? Ełk – Alytus umożliwia przesyłanie energii elektrycznej pomiędzy kontynentalnym systemem europejskim UCTE i systemem IPS/UPS, z którym synchronicznie pracuje Litwa, Łotwa i Estonia poprzez sprzęgło prądu stałego HVDC back-to-back o mocy 500 MW w litewskiej miejscowości Alytus, łączące rozdzielnię 400kV Alytus z rozdzielnią 330/110 kV Alytus przy pomocy 8 transformatorów jednofazowych (w tym 2 zapasowe) i skomplikowanego układu przekształtników tyrystorowych.
  • Duńskie farmy wiatrowe osiągnęły latem moc równą 140% maksymalnego zapotrzebowania krajowego. W ubiegłym roku wyprodukowały łącznie 39,1% energii elektrycznej. W roku 2020 udział ten ma wzrosnąć do 50%
  • Fizykom z MIT udało się osiągnąć stabilną cząsteczkę o rekordowo niskiej temperaturze 500 nanokelwinów.
  • Firma Canon opracowała nową matrycę CMOS o rozdzielczości 19580 x 12600 milionów pikseli. Daje to rozdzielczość 250 Megapikseli. Jak na razie znalazła ona zastosowanie w specjalnych profesjonalnych urządzeniach.
  • W 2016 roku mają się odbyć próby największego na świecie samolotu o rozpiętości skrzydeł 116 m, w którego budowę jest zaangażowany współzałożyciel Microsoftu Paul Allen.
  • Facebook stworzył projekt latającego skrzydła AQUILA o rozpiętości 42 m zasilanego energią słoneczną i mogącego utrzymywać się w powietrzu przez 3 miesiące bez przerwy na wysokości od 18 do 27 km. Ma ono służyć jako internetowy punkt dostępowy pokrywający zasięgiem 80 km? dla biedniejszych zakątków globu ziemskiego.

Na podstawie wiadomości z prasy i Internetu opracował:

Romuald Lasota