• W państwach Unii Europejskiej powstaje „supersieć” energetyczna głównie do dystrybucji energii wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe, pracująca na prądzie stałym.
  • Na amerykańskim Uniwersytecie w Utah opracowano nowy typ ogniw paliwowych które wykorzystując paliwo lotnicze produkują energię elektryczną przy pomocy procesów enzymatycznych.
  • Pierwszym krajem, w którym po ulicach będą się poruszać samochody bez kierowców może stać się Wielka Brytania. Planuje się tam uruchomienie w 2015 roku w czterech miastach testowych systemów obsługiwanych przez czterokołowe automaty.
  • Naukowcy z Uniwersytetu Manchester, po serii eksperymentów, ogłosili, że grafen może być wykorzystany w supercienkich membranach samochodowych ogniw paliwowych.
  • Chińska firma internetowa Alibaba przeprowadziła w trzech miastach testy, polegające na dostarczaniu zakupionej herbaty do klientów przy pomocy dostawczych dronów.
  • W Izraelu nasadza się „drzewka”, które zamiast liści mają panele słoneczne produkujące energię elektryczną, wykorzystywaną do ładowania urządzeń mobilnych i rozsiewania sygnałów Wi-Fi.
  • Rekord szybkości rejestracji obrazu w technologii określanej jako compressed ultrafast photography (CUP) wynosi obecnie sto miliardów klatek filmowych na sekundę.
  • Specjalistom z Uniwersytetu Rochester z Wielkiej Brytanii udało się przy pomocy femtosekundowych impulsów laserowych tak spreparować powierzchnię metalu, że stała się całkowicie hydrofobowa, co znacznie zmniejsza podatność na korozję.
  • Uruchomiony 2 marca 2015 na Politechnice Gdańskiej klaster superkomputerowy TRYTON składa się z 2616 procesorów, zdolnych wykonać 1,2 biliarda ( 1,2 x 1015) operacji na sekundę. W chwili uruchomienia jest najszybszym komputerem w Polsce, jego parametry plasują go na światowej liście TOP 500 superkomputerów uzyskujących najlepsze wyniki w teście LINPACK. Całość została umieszczona w ponad 30 szafach, waży ok. 15 ton i została dostarczona przez konsorcjum przedsiębiorstw Megatel i Action. Klaster zastąpił działającego w tym miejscu od 2008 swojego poprzednika: Superkomputer GALERA który miał 10-krotnie mniejszą moc obliczeniową. Będzie sercem zlokalizowanego na politechnice Projektu CD NIWA (Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji). Celem Centrum jest m.in. poszukiwanie nowych rozwiązań informatycznych wymagających dużych mocy obliczeniowych. Ideą CD NIWA jest współpraca różnych środowisk: naukowców, ekspertów, biznesu i indywidualnych użytkowników.
Opracował na podstawie wiadomości z prasy i internetu

Romuald Lasota